Hong Kong

HONG KONG / HONGKONG

Hongkong leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin nad Morzem Południowochińskim i jest specjalnym regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej. Od 1898 roku, przez kolejnych 99-lat, terytorium było “dzierżawione” przez Wielką Brytanię, którego nieoficjalną stolicą było miasto Victoria. W XX wieku, dzięki intensywnemu rozwojowi, tak kulturalnemu, jak i gospodarczemu Hongkong stanowił swego rodzaju pomost między komunistycznymi Chinami, a zachodnim światem.

Hongkong

Hongkong

W 1997 roku Hongkong został „oddany” Chinom, a całe terytorium stało się jednym obszarem miejskim (przed 1997 rokiem w granicach terytorium Hongkongu znajdowały się odrębne miasta) podzielonym na 3 regiony – Nowe Terytoria, Koulun oraz Wyspa Hongkong (z kolei w skład tych regionów wchodzi 18 dzielnic).

Hongkong

Hongkong

Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi Hongkongu są:

Port Wiktorii (j.ang. Victoria Harbour)

Świetnie miejsce do spacerowania zarówno w dzień, jak i nocą. Będąc tutaj, warto jest również przepłynąć się tradycyjną łodzią, by móc podziwiać Hongkong z innej perspektywy.

Hongkong – port Wiktorii

Hongkong – pomnik Bruce Lee

Wielki Budda Tian Tan (j.ang. Giant Buddha Tian Tan)

Posąg znajduje się na największej wyspie Hongkongu – Lantau w klasztorze Po Lin (w j.ang. Po Lin Monastery). Wielki Budda waży aż 250 ton i mierzy 34 metry. Budowano go trzy lata, używając 202 elementów brązu.

Hongkong – Wielki Budda Tian Tan

Hongkong- Wielki Budda Tian Tan

Wzgórze Wiktorii (j.ang. The Peak)

Rozpościera się z niego wspaniały widok na panoramę miasta dosłownie naszpikowaną wieżowcami, port Wiktorii (w j.ang. Victoria Harbour), Kowloon oraz soczysto zielone wzgórza otaczające metropolię. Na szczycie wybudowano wieżę z tarasem widokowym (w j.ang. The Peak Tower), na który wjeżdża się specjalną kolejką. Wjazd jest bardzo stromy, co stanowi dodatkową atrakcję.

Hongkong – widok ze wzgórza Wiktorii

Ngong Ping 360

Ngong Ping 360 to spektakularny projekt na wyspie Lantau w Hongkongu. Jest to kolejka linowa „Ngong Ping Skyrail” oraz wioska o nazwie Ngong Ping Village mieszcząca się na wyżynie Ngong Ping, gdzie możecie poznać tutejsze życie kulturalne i duchowe lokalnej ludności. Cały projekt został stworzony przez Skyrail-ITM. Kolejka rozpięta jest na długości prawie 6 km. Podczas 25 minutowej przejażdżki możemy podziwiać wspaniałe widoki na park „North Lantau Country Park”, Morze Południowochińskie, lotnisko, dolinę „Ngong Ping Plateau” oraz na inne, zapierające dech w piersiach widoki. Po dotarciu do Ngong Ping możemy zachwycić się posągiem Wielkiego Buddy Tian Tan (j.ang. The Big Buddha Tian Tan) oraz klasztorem Po Lin.

Hongkong – Ngong Ping 360

Hongkong – Ngong Ping 360

Hongkong – Ngong Ping 360

Park rozrywki „Ocean Park”

Hongkong – Ocean Park

ORAZ
– Klasztor Dziesięciu Tysięcy Buddów (j. ang. Ten Thousand Buddhas Monastery), 
– Port Aberdeen (Aberdeen Harbour), 
– Ogrody Tiger Balm (j.ang. Tiger Balm -Aw Boon Haw Gardens),
– Park rozrywki „Hong Kong Disneyland” 
GALERIA:

9 thoughts on “Hong Kong

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s