SPAIN

Madryt

SPAIN / HISZPANIA: MADRID / MADRYT

Madryt – stolica Hiszpanii liczy ponad 3 miliony mieszkańców i leży w samym sercu Hiszpanii na wysokości 646 metrów nad poziomem morza. To kosmopolityczne miasto jest domem dla hiszpańskiej rodzinny królewskiej, a swoją siedzibę mają tu parlament, rząd i administracja publiczna. Madryt to oczywiście także centrum biznesowe Hiszpanii.

Większość przemysłu ulokowana jest w południowej części miasta, a podstawowymi jego gałęziami jest przemysł tekstylny, spożywczy oraz metalurgiczny.

Miasto znane jest też z bogatego życia kulturalnego i artystycznego oraz intensywnego życia nocnego, zlokalizowanego szczególnie w okolicach: Puerta del Sol, Gran Vía & Huertas, Gran Via, Chueca, La Latina, Lavapiés,  Malasaña i Salamanca.

Madryt

Metropolia powstała w latach 852-886 za czasów arabskiego władcy Mohameda I (852-886 r.), który zlecił wybudowanie twierdzy nad lewym brzegiem rzeki przepływającej przez Madryt – Manzanares. Później, miasto wielokrotnie było kością niezgody pomiędzy arabami i chrześcijanami.

Madryt może pochwalić się wspaniałą architekturą. Za czasów Carlosa III w XVIII wieku powstały wspaniałe arterie, takie jak Paseo del Prado oraz Paseo las Acasias.

Na początku XIX wieku, Joseph Bonaparte rozpoczął modernizację Puerta del Sol i jej okolicy, również sławna ulica handlowa Gran Via została wybudowana w tym czasie. W latach 50-tych poprzedniego stulecia bulwar Paseo de la Castellana został przedłużony i zmodernizowany. W tej okolicy wybudowano wiele nowoczesnych budynków, będących siedzibą wielu finansowych instytucji. Starsze budynki i place reprezentują, w głównej mierze, architekturę barokową oraz neoklasycystyczną, a wzniesione zostały w XVII w. i XVIII w, takie  jak np. Plaza Mayor czy Palacio Real.

Madryt – Retiro

Do głównych atrakcji turystycznych Madrytu należy zaliczyć:

 • Muzeum Prado – sławne na całym świecie muzeum posiadające w swoich kolekcjach zbiory z okresu XII – XIX w. Możemy tu obejrzeć wystawy zarówno stałe, jak i czasowe. Podziwiać możemy tutaj prace takich artystów jak Goya, Rubens czy Murillo. Warto wziąć pod uwagę fakt,  że we wszystkie niedziele oraz święta takie jak „Dzień Hispanidad” (12.X.), „Dzień Konstytucji” (6.XII.), „Dzień Regionu Madryckiego” (2.V.) oraz w „Międzynarodowy Dzień Muzeów” (18.V.) wstęp do muzeum jest bezpłatny.
 • Park Retiro – oaza relaksu i spokoju znajdująca się na wschód od centrum Madrytu. Ten odpowiednik Łazienek Warszawskich najbardziej zatłoczony jest w niedzielne poranki. Jako ogród kompleksu pałacowego, posiada rzekę pełną majestatycznych łodzi oraz fontann. Świetne miejsce do odpoczynku i relaksu, szczególnie po udanej (lub nieudanej….) sobotniej imprezie.
 • Plaza Mayor – to jedno z najważniejszych miejsc na mapie miasta. Choć dzisiaj plac jest ostoją spokoju, pełen kawiarenek i barów, to w przeszłości nie było tutaj tak różowo. W dawnych czasach, miejsce często ociekało krwią będąc miejscem publicznych egzekucji. Tutaj także odbywały się walki byków, mecze piłki nożnej czy barwne festiwale ku czci Św. Izydora.
 • Palacio Real (Pałac Królewski) – drugi po Wersalu pod względem wielkości, uznawany za perłę architektury. Pod swoim dachem skrywa ponad 3000 pokoi z 240 balkonami oraz ponad 40 klatek schodowych! Nie dziwi więc opinia o pałacu, głosząca, że był zbudowany przede wszystkim po to, by go podziwiać. Niestety tylko niecałe 10% pomieszczeń pałacu jest otwarta dla zwiedzających. Pokoje pełne są rokokowych dekoracji, grubych tkanin, kipiących od ozdób zegarów, delikatnej porcelany oraz wielu innych bardzo cennych obiektów, nie wspominając o malowidłach Velazqueza, Goi, Rubensa, El Greco czy Caravaggio.
 • Puerto del Sol (Brama Słońca) – plac ten jest popularny zarówno wśród mieszkańców stolicy, jak i wśród turystów. Puerto del Sol jest miejscem przecinania się sześciu głównych dróg w Hiszpanii. Charakterystycznym elementem krajobrazu placu jest rzeźba przedstawiająca Niedźwiedzicę Jedzącą Madronios (w jęz. hiszpańskim:  “El Oso y El Madroño). Puerto del Sol jest pełne kawiarenek, barów oraz sklepów (w tym sławny hiszpański dom handlowy – El Corte Ingles).

Madryt: okolice Lavapies i La Latina

Plaza de Lavapiés i dzielnica La Latina – ten trójkątny plac budzi w Madrycie dość sprzeczne emocje. Z jednej strony okolica cieszy się bogatym życiem kulturalnym, ale niestety także złymi statystykami policyjnymi, związanymi szczególnie z problemem narkomanii. Region ten zamieszkuje wielu emigrantów. Odsuwając na bok mroczne strony Plaza de Lavapies i La Latina, polecamy wstąpić do Asociación de Vecinos La Corrala, gdzie pracownicy tej instytucji chętnie opowiedzą Wam całą prawdę o tej niesamowitej i eklektycznej dzielnicy.

kliknij na zdjęcie by je powiększyć i przejść do pokazu slajdów

14 thoughts on “SPAIN

 1. Madryt bardzo lubię, zresztą jak wszystko co hiszpańskie. Piękne zdjęcia, w jakiej porze roku byliście w Madrycie? Patrząc po tym jak ludzie ubrani to gdzieś tak marzec, kwiecień?
  Pozdrawiam

 2. Beautiful pictures! I find it hard to believe you’re not a professional photographer. I especially love the Museo del Jamon photo, reminded me of when I was there 🙂

 3. Your pictures are truly amazing! I am not a world traveler so blogs like yours really give me a sense of what other parts of the world are like. I would very much like to travel the world but for now I am happy to view the world through other peoples eyes and it has been fascinating. Thank you!

 4. Świetne foty, chociaż nie przepadam za Madrytem Twoje zdjęcia wnoszą w stolicę nowe tchnienie. W moich oczach i zapewne w oczach innych zachwyconych 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s