MALTA: Gozo

Gozo

Gozo to druga co do wielkości wyspa maltańskiego archipelagu. Populacja wyspy to 30 000 mieszkańców. Gozo znacznie różni się od Malty – wielkość tej wyspy to 1/3 wielkości Malty. Wyspa różni się od Malty również kulturowo. Styl życie jest także inny – dominuje tu rolnictwo i rybołówstwo. Czas płynie tutaj znacznie wolniej, a co za tym idzie miejsce jest idealne do wypoczynku. Wyspa jest wymarzonym miejsce na spędzanie aktywnego wypoczynku jak piesze wędrówki, jazda na rowerze, wspinaczka, żeglowanie, nurkowanie czy tzw. snorkelling (czyli nurkowanie z rurką). Gozo ma urozmaiconą linię brzegową, która charakteryzuje się bardzo małymi zatoczkami, plażami z czerwonym piaskiem, turkusowymi zatokami, wapieniami z panwiami solnymi i przede wszystkim wysokimi, urwistymi klifami.

Gozo może poszczycić się również najlepszymi miejscami do nurkowaniu na Morzu Środziemnym. Do głównej atrakcji wyspy należą z pewnością Blue Hole, Azur Window i Inland Sea – czyli wyjątkowe formacje skalne.

Bazylika Ta’Pinu

To neo-romańska bazylika, będąca celem pielgrzymek maltańczyków, została wybudowana w latach 1920 – 1931 na miejscu XVI-wiecznej kaplicy. Warto ją odwiedzić również ze względu na jej bardzo malownicze położenie – pomiędzy Għammar i Għarb.

Ruiny Gigantija

Pochodzenie tego neolitycznego kompleksu świątynnego szacuje się na ok. 3600 – 3200 rok p.n.e. Budowle te należą do najstarszych na świecie. Nazwa Gigantija (w j.maltańskim: olbrzym), ma swoje źródło w legendzie, która głosi, że w odległej przeszłości świątynie wybudowały olbrzymy.

Malta – Gozo: Ggantija

Swoją niezależność od siotrzanej wyspy Gozo wyraża również w sposobie malowania swoich autobusów, które w przeciwieństwie do żółto-czerwonych autobusów z Malty są pomalowane na czerwono-szaro.

 
 
 
GALERIA: Malta – Gozo (kliknij na zdjęcie, by przejść do pokazu slajdów)
(polecamy również galerię “Malta – Valletta, Mdina, Trzy Miasta” na: https://traveleum.wordpress.com/malta/malta-udane-wakacje-gwarantowane)

Advertisement

4 thoughts on “MALTA: Gozo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s