LATVIA

Ryga
LATVIA / ŁOTWA
RYGA

Ryga to największe miasto leżące na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Stolica Łotwy jest popularnym miastem do wypadu na weekend. Miasto jest położone w miejscu, gdzie przecinają się nie tylko drogi, ale również „skrzyżowaniem kulturowym”. Położenie geograficzne Rygi sprzyja rozwojowi turystyki – miasto jest chętnie odwiedzane zarówno przez turystów ze wschodu, jak i zachodu. Każdy znajdzie tu coś odpowiednie go dla siebie, albowiem miasto oferuje niezliczoną ilość atrakcji. Nie dziwi więc fakt, że Ryga została ogłoszona Europejską Stolicą Kultury na rok 2014.

Najważniejszą częścią miasta jest oczywiście Stare Miasto. Tutejszą architekturę charakteryzuje jedno z największych skupisk architektury Art Nouveau w Europie. Ryga może pochwalić się, poza Art Nouveau, także wieloma innymi stylami architektury, ze względu na swoją długą historię. Miasto zostało założone w 1201 roku przez biskupa Alberta von Buxhövden, stając się jednym z członków Hanzy (od 1282 roku) – istotnym ośrodkiem handlowym na wybrzeżu Bałtyku. Zasłużenie więc Ryga została wpisana na listę UNESCO.

Ryga

Fakt krzyżowania się tu wszelkich dróg, nie był bez znaczenia dla kształtowania się tutejszej kuchni. Ryga pełna jest restauracji i kafejek. Kuchnia łotewska należy do najsmaczniejszych kuchni Europy. Cechą charakterystyczną łotewskiego menu jest wszechobecny czosnek, który jest tu do tego stopnia popularny, że powstała w mieście restauracja pod nazwą „Kiploku Krogs” (http://www.kiplokukrogs.lv), w której wszystkie dania, w tym uwaga: nawet desery(!) zawierają czosnek.

Życie kulturalne Rygi, jak wcześniej wspomnieliśmy, jest bardzo bogate. Odbywa się tutaj niezliczona ilość festiwali. Do najpopularniejszych należy zaliczyć: festiwal świateł „Rozświetlona Ryga”, „Noc Muzeów”, festiwal operowo-baletowy, dekorowanie liczącej ponad 500 lat choinki, Festiwal Miasta Ryga, świętowanie Līgo, „Nowa Fala”).

Ryga

Miejscami, które warto odwiedzić w Rydze są:

– wspaniałe kościoły różnych wyznań;

– centralne targowisko ulokowana w charakterystycznych hangarach;

– centrum kulturalne Spīķeri;

Pārdaugava – dzielnica idealna na spacery, charakteryzujące się swoją „drewnianą architekturą”;

Bolderāja – fortyfikacje obronne usytuowane nad samym Bałtykiem i broniące miasto przed wrogiem nadciągającym od strony morza.

Poza powyżej wymienionymi atrakcjami, polecamy Wam również Mežaparks – park, którego część stanowi ZOO, a takżę wizytę w Łotewskim Muzeum Etnograficznym (na wolnym powietrzu). Polecamy także spacer wzdłuż linii brzegowej jeziora Jugla, nad którym znajduje się wiele starych łotewskich gospodarstw rolnych, do których możemy zajrzeć i poznać tutejsze zwyczaje i rzemiosło.

Ryga to miasto „leżące na wodzie”. Z jednej strony znajduje się morze (polecamy piaszczyste plaże w Jūrmala) oraz po drugiej – kilka jezior, a przez środek miasta przepływa rzeka Daugava (rzekę i kanał ryski można przepłynąć drewnianą łodzią).

Jeśli dysponujecie większą ilością czasu, możecie wybrać się na całodniowe wycieczki do takich miejscowości jak: Sigulda, Cēsis, Kuldīga, Rundāle, Jūrmala.

kliknij na zdjęcie by je powiększyć i przejść do pokazu slajdów
 

11 thoughts on “LATVIA

 1. Kasia 15/12/2012 / 10:00 pm

  Ja robiąc “tour” po republikach nadbałtyckich Rygą byłam najmniej zachwycona. Wydała mi się sztuczna, taka na pokaz. Odpicowane centrum a poza centrum strach się bać. I te kluby gogo na każdym kroku, limuzyny jeżdzące zabierające chętnych panów nawet o 11 rano 🙂

 2. traveleum 19/12/2012 / 11:36 pm

  Ja w zasadzie poza centrum nigdzie nie byłem, więc mam tylko obraz tej “odpicowanej” Rygi, no może w okolicy “Pałacu” – tam rzeczywiście był nieco inny “klimat” 😀

 3. rimassolosailingaroundtheworldm 03/01/2013 / 9:09 pm

  Riga one of the most fantastic city.I love people and very special place to visit.

 4. rimassolosailingaroundtheworldm 03/02/2013 / 5:29 pm

  Tallin and Riga I leaved about 5 years it was very a nice memories

 5. dreamingermany 01/04/2013 / 2:46 pm

  You should go to Lithuania, which is closer than Latvia 🙂

  • traveleum 01/04/2013 / 3:52 pm

   I already visited Lithuania in 2005 and I really enjoyed it, especially food! 😀

   • dreamingermany 01/04/2013 / 4:19 pm

    I didn’t find the pictures, that’s why I thought you weren’t there 🙂 But I was sure that I’m mistaken.
    Yeah, we have good food, beer also 🙂

 6. FUNomenal Berlin 03/04/2013 / 5:51 pm

  I lived in Latvia for a few months teaching English back in 2004. VERY interesting city with the Latvian culture side by side with the Russian culture. These photos bring back very good memories!

 7. writergirl259 05/04/2013 / 4:30 am

  Last time I was in Latvia was when I was 8, so i don’t remember much! but absolutely beautiful pictures! i dont remember Ryga being that pretty.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s