San Gennaro – Little Italy

Festyn San Gennaro to coroczne wydarzenie odbywające się we wrześniu w nowojorskim Little Italy. Niech nie myli was nazwa dzielnicy – mieszka tutaj niewielu Włochów, znacznie większe skupiska tej nacji znajdziemy w Howard Beach, Bensonhurst czy niektórych miejscowościach położonych w stanie New Jersey. Skąd wzięła się nazwa festynu? Wszystko zaczęło się we wrześniu 1926 roku, kiedy to nowo przybyli emigranci z Neapolu zapragnęli obchodzić swoje święto na obczyźnie, które wywodzi się właśnie z Neapolu i odbywa się 19 września w dzień śmierci męczeńskiej patrona miasta – św. Januarego i jest to tzw. Cud Św. Januarego” (wł.  Il miracolo di San Gennaro).

Festyn San Gennaro odbywa się na całej długości Mulberry Street. W tym czasie pełno jest tu wszystkiego. Od wszelkich przysmaków kuchni włoskiej od  zeppole i cannoli po wszelkie pizze, frutti di mare czy smażoną kiełbasę. Jak przystało na porządny festyn, nie brakuje tu kiczowatych gadżetów, dewocjonalii, wszelkiego rodzaju T-shirtów czy taniej biżuterii. San Gennaro to również świetna okazja dla wielu artystów by zaprezentować swoje dzieła, nie tylko te na płótnie, ale również te wokalno-muzyczne.

Podobny festyn ma miejsce w Fordham/Belmont w dzielnicy Bronx, gdzie zabawa rozpoczyna się od samego rana, a kończy późnym wieczorem.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s