Chicago

Chicago

Chicago, nazywane „Wietrznym Miastem” (z j.ang. „Windy City”), jest aktualnie trzecim co do wielkości miastem Stanów Zjednoczonych. Drugie określenie miasta to „Tętno Ameryki”. Miasto leży nad jeziorem Michigan w stanie Illinois. Chicago początkowo stanowiło węzeł komunikacyjny pomiędzy Dzikim Zachodem i wschodnim wybrzeżem. Tutaj, ze względu na położenie, krzyżowały się również szlaki wodne, te prowadzące z Atlantyku, jak i te prowadzące z Nowego Orleanu rzeką Mississippi. Co prawda, w roku 1871 zabudowa Chicago w dużym stopniu została strawiona przez pożar, to jednak później, miasto w bardzo szybkim tempie się rozbudowało. Dzisiaj Chicago może się poszczycić najnowocześniejszymi drapaczami chmur w całych Stanach Zjednoczonych. Oprócz bardzo nowoczesnych wieżowców, odnajdziemy tu wiele ciekawych budynków, których projektantem był ceniony amerykański architekt modernistyczny – Frank Lloyd Wright.

Chicago to drugie, największe skupisko Polaków, poza Warszawą. Liczną grupę imigrantów stanowili tu oczywiście Irlandczycy.

Do głównych atrakcji Chicago z pewnością należą:

Willis Tower (poprzednio Sears Tower) – 108 piętrowy drapacz chmur o wysokości ponad 442 metrów jest najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu. Na 103 piętrze znajduje się taras widokowy (z j.ang. “ Sears Tower Skydeck”). W 2009 roku zamontowano tu szklane balkony – „klocki”, do których mogą wejść zwiedzający, by podziwiać w pełni panoramę imponującej aglomeracji. Wejście do takiego szklanego „akwarium” wystającego z budynku na wysokości 412 metrów jest nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób cierpiących na lęk wysokości.

Chicago – widok z tarasu widokowego Wills Tower (dawniej Sears Tower)

Millennium Park to publiczny park usytuowany w samym sercu Chicago. Park jest wyjątkowy ze względu na to, że w jego granicach znajdują się obiekty będące sztuką iście światowej klasy. W Millennium Park znajduje się również amfiteatr oraz, oczywiście zimą, lodowisko.

Chicago – Millennium Park

Navy Pier to kompleks turystyczny położony nad jeziorem Michigan, na który składa się zespół parków, promenada i molo. Liczba turystów odwiedzających to miejsce wynosi aż 8 milionów rocznie. Główne atrakcje Navy Pier to ogromne koło widokowe „Ferris Wheel”, teatr „Chicago Shakespeare Theater”, kino 3D IMAX czy muzeum dla dzieci oraz wiele kafejek i restauracji.

Chicago – Navy Pier

Chicago Cultural Center – to pierwsze w Stanach Zjednoczonych centrum kulturalne. Budynek centrum, w przeszłości, był siedzibą Biblioteki Narodowej. Dzisiaj jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Chicago.

kliknij na zdjęcie by je powiększyć i przejść do pokazu slajdów

Advertisement

13 thoughts on “Chicago

  1. Your photos made my home look very beautiful. Thanks for the like of my post “Signs of Things to Come” and for deciding to follow me.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s