Chicago

Chicago

Chicago, nazywane „Wietrznym Miastem” (z j.ang. „Windy City”), jest aktualnie trzecim co do wielkości miastem Stanów Zjednoczonych. Drugie określenie miasta to „Tętno Ameryki”. Miasto leży nad jeziorem Michigan w stanie Illinois. Chicago początkowo stanowiło węzeł komunikacyjny pomiędzy Dzikim Zachodem i wschodnim wybrzeżem. Tutaj, ze względu na położenie, krzyżowały się również szlaki wodne, te prowadzące z Atlantyku, jak i te prowadzące z Nowego Orleanu rzeką Mississippi. Co prawda, w roku 1871 zabudowa Chicago w dużym stopniu została strawiona przez pożar, to jednak później, miasto w bardzo szybkim tempie się rozbudowało. Dzisiaj Chicago może się poszczycić najnowocześniejszymi drapaczami chmur w całych Stanach Zjednoczonych. Oprócz bardzo nowoczesnych wieżowców, odnajdziemy tu wiele ciekawych budynków, których projektantem był ceniony amerykański architekt modernistyczny – Frank Lloyd Wright.

Chicago to drugie, największe skupisko Polaków, poza Warszawą. Liczną grupę imigrantów stanowili tu oczywiście Irlandczycy.

Do głównych atrakcji Chicago z pewnością należą:

Willis Tower (poprzednio Sears Tower) – 108 piętrowy drapacz chmur o wysokości ponad 442 metrów jest najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu. Na 103 piętrze znajduje się taras widokowy (z j.ang. “ Sears Tower Skydeck”). W 2009 roku zamontowano tu szklane balkony – „klocki”, do których mogą wejść zwiedzający, by podziwiać w pełni panoramę imponującej aglomeracji. Wejście do takiego szklanego „akwarium” wystającego z budynku na wysokości 412 metrów jest nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób cierpiących na lęk wysokości.

Chicago – widok z tarasu widokowego Wills Tower (dawniej Sears Tower)

Millennium Park to publiczny park usytuowany w samym sercu Chicago. Park jest wyjątkowy ze względu na to, że w jego granicach znajdują się obiekty będące sztuką iście światowej klasy. W Millennium Park znajduje się również amfiteatr oraz, oczywiście zimą, lodowisko.

Chicago – Millennium Park

Navy Pier to kompleks turystyczny położony nad jeziorem Michigan, na który składa się zespół parków, promenada i molo. Liczba turystów odwiedzających to miejsce wynosi aż 8 milionów rocznie. Główne atrakcje Navy Pier to ogromne koło widokowe „Ferris Wheel”, teatr „Chicago Shakespeare Theater”, kino 3D IMAX czy muzeum dla dzieci oraz wiele kafejek i restauracji.

Chicago – Navy Pier

Chicago Cultural Center – to pierwsze w Stanach Zjednoczonych centrum kulturalne. Budynek centrum, w przeszłości, był siedzibą Biblioteki Narodowej. Dzisiaj jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Chicago.

kliknij na zdjęcie by je powiększyć i przejść do pokazu slajdów

13 thoughts on “Chicago

 1. boomiebol 28/12/2012 / 10:35 pm

  Thanks so much for stopping by my blog and for the follow. Chicago is a beautiful city

  • traveleum 16/01/2013 / 5:21 pm

   Thank you Cornelia, I love Chicago too, I could live there for sure… Thank you for like on FB 🙂 I appreciate it. Regards from snowy Warsaw!

   • Cornelia Lohs 16/01/2013 / 5:23 pm

    I am in Chicago quite often when I live in Michigan several months a year – it’s only 3 hours away by car. Greetings from icy Michigan.

  • Celia 01/04/2013 / 6:47 pm

   perhaps you would like my photo-journal? I live in Chicago and also post about my leisure-time spent in SW Michigan. . .

   • traveleum 01/04/2013 / 7:00 pm

    You mean your blog? Yes, I love it, great photos of a cool city 🙂

 2. Celia 01/04/2013 / 6:48 pm

  beautiful color in some of these photos–i love seeing my city through others’ eyes.

 3. Iamrcc 26/05/2013 / 10:28 pm

  Your photos made my home look very beautiful. Thanks for the like of my post “Signs of Things to Come” and for deciding to follow me.

  • traveleum 26/05/2013 / 10:43 pm

   Thanks. I love Chicago and I love nature, that’s why I like your blog 🙂

 4. 89tatiana 29/09/2013 / 3:04 pm

  Super zdjęcia. Byłam w Chicago nie raz i Twoje zdjęcia pokazują to co w tym mieście jest najlepsze :).

 5. Sabina and Maciek Surmacz 07/01/2014 / 12:29 am

  Bardzo fajne zdjecia, dobrze, reportersko uchwycone kadry! A Chicago swoja droga jest super! Pozdrawiamy.

  • traveleum 08/01/2014 / 8:02 pm

   Dziękuję i również pozdrawiam serdecznie!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s