Apulia

Włochy – Bari

Apulia (w j.włoskim: Puglia) to region rolniczo-przemysłowy znajdujący się na południu Włoch, rozciągający się od „ostrogi” (półwysep Gargano) aż do „obcasa” (półwysep Sarento). Region zamieszkuje 4 mln mieszkańców, a jego stolicą jest Bari. Apulia, choć jeszcze nie odkryta na dobre przez turystów, jest pełna wspaniałych plaż, szczególnie na półwyspie Gargano. W związku z tym, że Apulia jest najbardziej wysuniętym na południe regionem Włoch, obserwuje się tutaj silne wpływy arabskie (saraceńskie), ale także normańskie, greckie czy hiszpańskie. Właśnie z tego regionu pochodzi aż 1/10 win dostępnych na rynku Europejskim. Apulia to również jeden z głównych producentów oliwek i oleju z oliwek.

Włochy – pokaz lotniczy w Bari

Jeżeli szukacie czegoś równie interesującego i atrakcyjnego, co regiony północnych Włoch, lecz pod wieloma względami znacznie się od nich różniącego i, co najważniejsze, znacznie mniej zatłoczonego, to bez względnie polecamy urlop w Apulii. Region ma do zaoferowania wiele wspaniałych atrakcji: fascynujące muzea archeologiczne, imponujące katedry (pochodzące nawet z X w.), klimatyczne wioski rybackie, jedne z najrozleglejszych terenów leśnych w Europie, najczystsze śródziemnomorske plaże oraz jedyne w swoim rodzaju miasteczka zbudowane na skalnych wzgórzach. Tutejsza architektura, w związku z właściwymi tylko sobie cechami, posiada swoją nazwę – barocco leccese. Jej cechą są niesamowicie bogato zdobione rzeźbami elewacje kościołów czy pałaców. Najwięcej budowli w stylu barocco leccese znajduje się oczywiście, jak nazwa wskazuje,  w mieście Lecce, które koniecznie trzeba odwiedzić przy okazji pobytu w Apulii.

Włochy – Lecce

Bez wątpienia najbardziej charakterystyczną atrakcją turystyczną Apulii jest miasto Alberobello z jego niepowtarzalnymi białymi domkami, zwanymi „trulli”, przykrytymi kamiennymi dachami o charakterystycznych, stożkowatych kształtach.

Włochy – białe domy trulli w Alberobello

Wszystkim żądnym solidnej dawki grozy polecamy wycieczkę do Craco – opuszczonego miasta, wybudowanego na zboczu wzgórza. Podobno do 1963 roku było zamieszkane przez około 1800 ludzi. Przyczynami, dla jakich mieszkańcy musieli opuścić mury miasta i przenieść się do pobliskiej wioski Craco Peschiera, było podobno, oprócz złych warunków mieszkalnych, także osuwanie się skalnego urwiska, na którym wybudowano niegdyś miasto. Dziś Craco świeci pustkami i popada w ruinę. Obecnie turystów przyciąga tu jego upiorny wygląd. Atmosferę grozy z pewnością podsycają ogromne stada ptaków krążące nad miastem. Craco znajduję się w pierwszej dziesiątce wielu rankingów tzw. miast duchów.

Włochy – Craco, miasto duchów

Castel del Monte to zamek pochodzący z XIII wieku i pełniący fortecę obronną. Zamek Castel del Monte znajduje się na wzgórzu na wysokości 540 m, co sprawia, że rozpościera się stąd niesamowicie malowniczy widok na Andrię, region Pulii.   

Włochy – Castel del Monte

Kolejnym miejscem, które po prostu nie można ominąć podróżując po włoskim “obcasie” jest Ostuni. Miasto było już zamieszkałe w czasach epoki kamienia łupanego… Architektura miasta charakteryzuje się wszechobecną bielą, dlatego też miasto nazywane jest w języku włoskim “La Città Bianca” czyli Białym Miastem. Polecamy spacer wąskimi, oszałamiająco białymi uliczkami historycznej części Ostuni oraz wejście na najwyższy punkt miasta (229 m. n.p.m.) skąd rozpościera się wspaniały widok na wybrzeże Adriatyku.

Włochy – Ostuni

Wracając z Lecce do Bari musieliśmy oczywiście odwiedzić również Materę – miasto leżące już w regionie Basilicata (zwanym również Lukania), znane z rozległych dzielnic mieszkalnych (Sassi) ulokowanych w tzw. gravinie – czyli długim na kilkadziesiąt wąwozie wyżłobionym w skałach wapiennych przez rzekę. Pierwsi ludzie zamieszkali tutaj już 400 tyś. lat temu! Odwiedzajac miasto, można skorzystać z usług wielu przewodników, którzy nas oprowadzą po Sassi i zaprowadzą do domów, będących często jaskiniami! To właśnie tutaj kręcone były niektóre sceny filmu „Pasja” Mela Gibsoba, kiedy to Matera udawała z powodzeniem Jerozolimę. W 1993 roku historyczne centrum miasta zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Mimo unikatowej na skalę światową architektury, Matera nie jest miastem zbyt popularnym wśród turystów, jak zresztą cały włoski „obcas”… Może to własnie stanowi o wyjątkowości tej części Włoch, która jest jeszcze prawdziwie włoska i nieskomercjalizowana w porównaniu do pozostałych regionów leżących w północnej połowie kraju…

Włochy – Matera

Wartą zobaczenia jest również jaskinia Grotta Castellana – do wyboru mamy dwie trasy i niezliczoną liczbę formacji skalnych do podziwiania. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: http://www.grottedicastellana.it/inglese/visita.php

Włochy – jaskinia Grotte di Castellana

 
kliknij na zdjęcie by je powiększyć i przejść do pokazu slajdów
 

 
Advertisements

29 thoughts on “Apulia

 1. Great pictures!!! I am actually an Apulian 😉 It is always nice to see my place with different eyes! (by the way, the marvellous Craco and Matera are actually in Basilicata, very close-by but not Apulia)

  • Yes, I know it’s already Basilicata, but I have decided to post those pictures too. I have mentioned in this post taht Craco and Matera are in Basilicata, but it is in Polish… I promise to translate it one day 🙂 Thank you for visiting my blog!

 2. Thanks for liking my recent post. I just looked at your posts on Apulia, Denver, and Las Vegas. Your photos are wonderful, and capture the essence of the places I am familiar with and show me places I will probably never see.
  I have family in Denver, so go there once a year, and attended a wedding in Las Vegas a few months ago. Four days there is about all that’s tolerable, both for a body and a bank account (and we don’t even gamble)! It’s interesting to see what is noticed by others, and I am inspired to make a post about LV.
  The houses with the pointed dome roofs are my favorite.
  I look forward to enjoying more photos of the places you visit.

  • Thank you for visiting my blog Marilyn! I’m glad you like some of my photos. I am waiting for your post about LV. I read, that you are living in Alaska. Wow! I always wanted to go there. I can imagine, that you have just pure nature around you. Best regards from Poland!

 3. Suuuper! Planując wakacje i szukając informacji na temat Apulii trafilam na Twojego bloga! Gratuluje świetnych zdjęć! A ten post na pewno mi się przyda 🙂

  • Witam serdecznie na moim blogu! Dziekuję za miłe słowa. Cieszę się, coś z niego Ci się przyda. Zapraszam do odwiedzin w przyszłości. Niebawem na łamach Traveleum: Nowa Anglia, w tym Boston. Pozdrawiam!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s