MALTA: Valletta, Mdina, Three Cities

Valletta

Valletta to stolica Malty. Leży  pomiędzy zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour, na półwyspie  Sceberras. To tętniące życiem miasto, oprócz kolorów, hałasu i zgiełku, ma do zaoferowania, jako polityczno-finansowe centrum Malty, wiele sklepów, targów, a także miejsc historycznych i kulturalnych.

Malta – Valletta


Cechą charakterystyczną Valletty jest port, charakteryzujący się dużą głębokością pozwalającą na „przyjmowanie” największych statków i promów. Warto również zaznaczyć, że nabrzeże niedawno zostało odrestaurowane i pełne jest teraz barów, restauracji i innych atrakcji turystycznych.

Miasto zostało założone ponad 500 lat temu. Często określa się Vallettę jako miasto wybudowane przez dżentelmenów dla dżentelmenów. Uznanie miasta jako miejsca dziedzictwa kulturowego przypieczętowało tylko jego rangę w oczach całego świata.

Nie tylko okolice głównej ulicy – Republic Road, są pełne pałaców, placów, parków czy galerii. Ponadto, to co czyni to miejsce wyjątkowym, to przede wszystkim ludzie, którzy są tutaj niebywale przyjacielscy.

Valletta, tak jak reszta kraju jest bardzo bezpiecznym miastem. Dodatkowo, zwiedzanie Malty ułatwia bardzo dobrze zorganizowany transport publiczny, który stanowią w większości zabytkowe autobusy. Są w różnym wieku, wiele z nich ma z pewnością nawet 50 lat. Mknące ulicami „ogórki”, dodają miastu jeszcze więcej uroku i specyficznego, niepowtarzalnego klimatu. (patrz: galeria na dole strony)

Malta – Valletta


Trzy Miasta

Trzy Miasta to historyczne maltańskie trójmiasto (zwane również w j.angielskim ‘The Cottonera”), które stanowią trzy miasta: Birigu, Bromla i Isla. Jest tutaj nieco spokojniej niż w stolicy, ale równie urokliwie i klimatycznie. Panorama Birgu, Bormla i Isla jest zdominowana przez dachy kościołów oraz solidne mury fortyfikacji, które dzielnie broniły kraj przed intruzem w czasie tzw. Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku. Wtedy oficjalnie nazywały się: Vittoriosa, Cospicua i Senglea.

Malta_widok z Valetty na Grand Harbour i “Trzy Miasta”

Co ciekawe przez bardzo długi czas Trzy Miasta nie były uznawane za atrakcyjne turystycznie. Przemysł turystyczny ulokował się najpierw w okolicach Valletty, Mdiny i Sliemy, gdzie przyszykowano piaszczyste plaże, wybudowano wiele hoteli razem z całym kompleksem turystycznym i handlowym. Do niedawna, Trzy Miasta rzadko były uwzględniane w jakichkolwiek broszurach turystycznych, ale całe szczęście to się już zmieniło. Birigu, Bromla i Isla to obecnie prawdopodobnie najszybciej rozwijający się region turystyczny na Malcie. Wiele wycieczek do Trzech Miast ma bardzo specjalistyczny program, są np. wycieczki, których program, oprócz zwiedzania przewiduje ćwiczenia rehabilitacyjne… Maltańskie trójmiasto ma do zaproponowania wiele atrakcji, w tym wiele powstających jak grzyby po deszczu restauracji, muzeów czy wspaniałą przystań dla jachtów. Dodatkowo, tutejszy kalendarz imprez wypełniony jest po brzegi, a do głównych atrakcji należy zaliczyć spektakularne rekonstrukcje bitew, czy też świąteczne wieczory, podczas których pali się świece, co podkreśla osobliwy charakter wąskich i krętych uliczek. (patrz: galeria na dole strony)

Wspaniały widok na Birigu, Bromla i Isla rozpościera się z urokliwej wioski Kalkara, leżącej na przedmieściach maltańskiego trójmiasta.

Malta – Trzy Miasta

Mdina

Wystarczy przekroczyć spektakularne mury miasta, by przenieść się w czasie o kilkaset lat. Mdina nie bez przyczyny uznawana jest za jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na Malcie. W mieście panuje niepowtarzalna atmosfera, a do tego może się poszczycić osobliwą architekturą, klimatycznymi wąskimi uliczkami, czy wreszcie wspaniałą katedrą. Znajdziecie tutaj również wiele muzeów i miejsc związanych z historią. Warto również przespacerować się na koniec miasta by móc zobaczyć wspaniałą panoramę wyspy.

Warto również odwiedzić najstarszy zespół obiektów z epoki miedzi zachowany na Malcie – Świątynię Tarxien, której wzniesienie szacuje się na lata 2400 p.n.e. – 1800 p.n.e bądź 3500 p.n.e – 2500 p.n.e, w zależności od źródła. (galeria na dole strony)

Malta – Mdina

kliknij na zdjęcie by je powiększyć i przejść do pokazu slajdów
(polecamy również galerię “Malta – Gozo” na stronie: https://traveleum.wordpress.com/malta/malta-gozo)

7 thoughts on “MALTA: Valletta, Mdina, Three Cities

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s